Rozproszenie


Rozproszenie to drugi, zaraz po egoizmie, wróg charakteru*.

A czy możecie wyobrazić sobie lepszego rozpraszacza niż Internet?
- Ja chyba nie. Już nie tylko nerwowe sprawdzanie maila, jak to miało miejsce jeszcze 15 lat temu. O nie! Teraz co chwilę pojawiają się nowe wpisy znajomych na Facebooku, nowe twity, nowe filmiki na YouTube, zdjęcia na Instagramie, niezliczone inspiracje na Pinterest. I towarzyszą nam zawsze i wszędzie - na ekranach komputerów, tabletów i smartfonów. Zawsze na wyciągnięcie ręki, zawsze w zasięgu kciuka. 

Jak trudno powstrzymać ciekawość przed ciągłym sprawdzaniem, przed klikaniem w coraz to nowsze linki i okienka. Jak trudno się powstrzymać przed skomentowaniem, że przecież ten ktoś w Internecie nie ma racji! 

I tak mija godzina za godziną i dzień za dniem. A rozproszenie rośnie. Coraz nam trudniej czytać długie teksty, coraz chętniej przeskakujemy oczami z akapitu na akapit. Coraz trudniej być cierpliwym. Coraz trudniej wykonać pracę w przewidzianym czasie. Coraz trudniej dokończyć zaplanowane zadania. Coraz trudniej się uczyć. Coraz trudniej się modlić. Coraz trudniej zostać sam na sam ze sobą... Myśli skaczą jak szalone z jednego wątku na drugi. Skąd się to bierze, jak myślicie? No i, czy chcecie zostawić Wasze dzieci z tym problemem?

Jakie są na to rady? Jak możemy odbudować nasze skupienie lub nie zagubić go? 
  • szanować czas: mieć plan dnia i go przestrzegać,
  • porządek: w pokoju, na biurku, w zajęciach, w rozkładzie dnia,
  • refleksja: mieć czas na samotność, na milczenie, na oderwanie się od przestrzeni wirtualnych.
"Odosobnienie i dyscyplina - oto dwa warunki postępu jednostki. Każda jednostka może dziś, nawet w zgiełku wielkich miast, poddać się tym warunkom. Wolno jej wybierać przyjaciół, nie iść do teatru, do kina, nie słuchać programów radiowych, nie czytać gazet i pewnych książek. Odbudować się zdołamy przede wszystkim przez regułę intelektualną, moralną i religijną i przez odmowę przyjęcia obyczajów tłumu." ( A.Carrel, Człowiek, istota nieznana)


*Tako rzecze o. Marian Pirożyński CSSR w książce pod tytułem "Kształcenie charakteru" - polecam!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Smartfon? Dlaczego nie?

Samorost - dobra gra dla całej rodziny